High Fidelity :: Wierność odtwarzania muzyki

Hi-Fi to coś, o czym lepiej poczytać

zanim zaczniesz wydawać pieniądze.

High Fidelity
Wierność Nagrywanego i Odtwarzanego Dźwięku

Czy spotkałeś się już z terminem high fidelity? Na pewno. Co nowego można właściwie powiedzieć na temat wiernego odtwarzania dźwięku co jeszcze nie zostało dopowiedziane? Albo zostało, ale nikt tego nie podkreśla z należytą wagą? Czym Hi Fi z pewnością nie jest. Niby banalne, ale czy jesteś teraz w stanie określić co dokładnie jest z tym zjawiskiem niespójne? Z pewnością zbyt podkreślone detale oraz brak równowagi tonalnej. Jak tą wiedzę wykorzystać w praktyce?

Aktualnie, niestety, panuje moda na dźwięk tak krystalicznie czysty, tak wydelikacony i nienaturalnie podkręcony, że trudno nazwać to wysoką wiernością. A jak gra Twój system? Możesz przeprowadzić prostą próbę. Znajdź płytę, na której jest dobrze nagrany fortepian. Dlaczego fortepian? Jest to instrument, który brzmi po prostu neutralnie, ani ciepło, ani chłodno. Posłuchaj na swoim własnym systemie i odpowiedz sobie na pytanie czy słyszysz dźwięk neutralny? Czy niższe jego dźwięku są ciepłe i miłe dla ucha, a wysokie są czyste i lekkie?

Jeśli tak to znakomicie: Twój system Hi Fi gra przyzwoicie. Jeśli nie to warto nad dźwiękiem jeszcze popracować.

Systemy Hi Fi od AriniAudio

Czy Twój system Hi Fi odtwarza dźwięki fortepianu w sposób prawdziwy?

Jedną z typowych bolączek brzmienia zaawansowanych systemów audio jest niespójność między wysokim basem, a średnicą. Słychać to wyraźnia dzięki wokalom i brzmieniem instrumentów obejmujących całą średnicę i trochę więcej, np. znowu właśnie fortepian. Jeśli wsłuchasz się uważnie, zaobserwujesz nierównomierne przejścia linii melodycznych. Najczęściej jest ona łatwa do zauważenia właśnie w okolicach niskiej średnicy. Jeśli przejścia tonalne instrumentów są gładkie to bardzo dobrze.

Możliwe jest kształtowanie dźwięku systemów audio przy pomocy okablowania. Warto dobierać kable do właściwości posiadanych już urządzeń. Odpowiednio dobrane okablowanie potrafi podkreślić umiejętnie podzakresy, które Twój system ma wycofane. W ten sposób można korygować i udoskonalać brzmienie.

Systemy Słuchawkowe
Modyfikacje i Wymiana Kabli Do Słuchawek

W szczególności temat ten dotyczy systemów słuchawkowych. Jak wiadomo, dobre słuchawki działają trochę jak soczewka skupiająca. Bardzo podkreślają wszelkie niedoskonałości soniczne. Odpowiednio dobrane do systemu słuchawkowego kable potrafią naprawdę zdziałać cuda.

Kable słuchawek, a wierność dźwięku

Kable do słuchawek

A co dopiero rekabling wewnętrzny. Właściwie przeprowadzona modyfikacja i wymiana kabla słuchawkowego potrafi totalnie pozytywnie zaskoczyć nową jakością brzmienia. A co jeśli można zamówić okablowanie w firmie, która zaprojektuje i skonstruuje go dla nas od podstaw? Można to chyba określić audiofilskim olimpem? Zapraszam po kable strojone na indywidualne zamówienie. To dla wysokiej wierności dźwięku i ku pokrzepieniu naszych audiofilskich serc.

Kable do słuchawek AKG miniXLR

Kable do słuchawek AKG miniXLR

Copyright ©  Super Matematyk  od 2001 roku

Prawa Zastrzeżone - Rights Reserved