Przesyłanie sygnałów audio :: Interkonekty RCA

Trafny dobór okablowania do audio

to nie taka prosta sprawa.

Warto o tym pomyśleć budując system.

Przesyłanie Sygnałów Audio
Interkonekty RCA i XLR

Okablowanie systemu audio albo pomoże albo przeszkodzi.

Lepiej dobrać je tak, żeby przyniosło korzyść w brzmieniu.

Kabel sygnałowy, inaczej kabel Cinch, lub, popularnie - interkonekt RCA - to przewód, który łączy transport CD z przetwornikiem cyfrowo analogowym (DAC), przetwornik cyfrowo analogowy z przedwzmacniaczem lub wzmacniaczem, odtwarzacz CD z przedwzmacniaczem, wzmacniaczem lub głośnikami aktywnymi.

Interkonekt RCA ze srebra

Interkonekt RCA ze srebra

Interkonekt cechuje niski poziom sygnału - zwykle do 2V (w odróżnieniu od kabli głośnikowych). Z tego powodu istotna jest właściwa ochrona takich kabli przed zakłóceniami oraz uwzględnienie innych, dodatkowych czynników. Doświadczenia z branży muzycznej wykazują, że nawet drgania mechaniczne mają znaczenie w przypadku przesyłania sygnałów o niskim poziomie. Zresztą audiofile dobrze znają ten problem, ale w związku ze stosowaniem bardzo czułych wkładek gramofonowych niskopoziomowych, których oddziaływanie z pojemnością okablowania też potrafi nieźle namieszać w brzmieniu. Do połączeń gramofonowych stosuje się specjalnie skonstruowane połączenia, takie jak te: Kable phono z miedzi i srebra.

Kable phono do gramofonu z miedzi i srebra

Kable phono do gramofonu z miedzi i srebra

Kabel sygnałowy ma znaczący wpływ na brzmienie systemu audio. Wynika to z rozmaitych zależności, które występują między budową metalograficzną kabla, a charakterem tonalnym systemu wraz z akustyką. Warto postarać się o kabel RCA nie tylko dobrej jakości, ale również odpowiednio dobrany charakterem brzmienia do urządzeń i zestawów głośnikowych systemu. Zaowocuje to świetnym dźwiękiem wysokiej klasy. Dużo lepszym niż przy kupowaniu "w ciemno".

Interkonekt XLR AcousticStarr Kable Individual od AriniAudio Interkonekt RCA AriniAudio

Oferta interkonektów audio i kabli głośnikowych polskiego producenta

Zapraszam też do przeczytania mojego mini artykułu poświęconego tematyce wierności odtwarzanego dźwięku - high fidelity. Fajnie ujęty temat i kilka faktów, o których raczej się nie mówi.

Copyright ©  Super Matematyk  od 2001 roku

Prawa Zastrzeżone - Rights Reserved